Nu har kammaråklagare Stefan Ekeroth beslutat att förundersökningen i utredningen om en våldtäkt på ett barn på en förskola i Knivsta kommun läggs ner. Brottet ska ha skett någon gång mellan augusti och december 2014.
I januari i år greps och anhölls en anställd på förskolan men släpptes när misstankarna mot honom avskrevs. Sedan dess har utredarna jobbat vidare för att lösa brottet.
– Vi kan nu konstatera att vi inte kommer längre och att vi inte kunnat hitta någon gärningsman, säger Stefan Ekeroth.
Trots att förundersökningen nu läggs ned så bedömer åklagaren att barnets historia fortfarande är trovärdig.
– Jag menar att det finns anledning att bedöma det som att barnet varit utsatt för någonting, men vi kommer inte längre i dag med utredningen, säger Stefan Ekeroth.