GE Healthcare varslar 57 i Uppsala

Uppdaterad
Publicerad

Enligt VD Bo Lundström är det dålig efterfrågan som gör att läkemedlels- och teknikföretaget måste minska antalet anställda.

– En majoritet de uppsagda finns inom forskning och utveckling, men även inom andra delar av företaget, säger Lundström till SVT Uppland och beklagar beskedet.

– Varslen är onödiga, då företaget går med vinst, menar tjänstemannafacket Unionens klubbordförande Nils Stafström. Unionen och Akademikerförbundet har i förhandlingar fått ned varslen med en tredjedel mot vad som först var tänkt, och två tredjedelar av uppsägningarna kommer lösas med pensionsavgångar.

1 200 anställda

Idag arbetar omkring 1200 personer vid GE Healthcare Bio-Sciences i Uppsala, men för bara ett år sedan sades 90 personer upp vid anläggningen. Även om läkemedelsbranschen är inte så konjunjkturkänslig finns andra faktorer som gör efterfrågan svag, menar VD Bo Lundström:

– Vi arbetar även med produkter mot forskningsvärlden, och där är Europas ekonomi fortfarande svag, och i USA är demokrater och republikaner inte överens. Sådana politiska svallvågor medverkar till att jobb försvinner i Uppsala.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.