Klocka installeras på fasaden inför sista april i Uppsala

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det är lite blåsigt idag” – se när klockan installeras på Carolina Rediviva inför sista april i Uppsala. Foto: Pontus Stark/SVT

Här hängs klockan på plats på Carolina Rediviva – 23 dagar kvar till sista april

Uppdaterad
Publicerad

Nedräkningen till sista april i Uppsala har börjat.

Klockan är installerad och tickar neråt – om 23 dagar står tiotusentals personer och vinkar in våren i Carolinabacken.

Enligt universitetsbiblioteket talar mycket för att årets firande är ett jubileum.

– För 70 år sedan tror vi traditionen föddes när dåvarande rektor Torgny Segerstedt och överbibliotikarien Tönnes Kleberg gick ut och vinkade till studenter i slottsbacken som klockan tre på sista april bytte från vinterstudentmössa till vår- och sommarstudentmössa, säger Viveka Stolt, kommunikatör vid Uppsalas universitetsbibliotek.

Valborg i Uppsala 2026

En del vatten har runnit under broarna sedan dess. Nu är evenemanget enormt välbesökt med tiotusentals åskådare i slottsbacken varje år.

– För mig är det höjdpunkten, säger Viveka Stolt.

Och nu har tiden även visuellt börjat ticka ner mot klockan tre den sista april. Under tisdagen installerades nämligen den nedräkningsklocka som sitter på Carolina Rediviva och som hjälper folksamlingen att stämma in i nedräkningen.

– Det har vi gjort i över tio år nu, och det börjar bli en tradition det också, säger videotekniker David Hansson.

I klippet: Här installeras nedräkningsklockan: ”Lite blåsigt”

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Valborg i Uppsala 2026

Mer i ämnet