Reporter intervjuar två personer på en avspärrad gata i bostadsområde.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Polisen säger att det är en isolerad händelse och att valborg kan genomföras” – Hör kommunpolitikerna om insatserna under valborgsfirandet i Uppsala. Foto: SVT

Kommunalrådet: ”Tecknar en mörk bild av hela vårt land”

Uppdaterad
Publicerad

Mitt i eftermiddagsrusningen och ”kvalborg” skedde trippelmordet i centrala Uppsala.

Kommunstyrelsens ordförande Erik Pelling (S) reagerade ”med chock och stigande bestörtning” när han följde händelsen.

– Det här tecknar en mörk bild av hela vårt land.

Vid 17-tiden på tisdagen larmades polisen till en adress nära Vaksala torg i centrala Uppsala. Många rörde sig ute på stan när skotten hördes, och tre personer mellan 15-20 år har bekräftats döda. Dådet skedde i anslutning till en frisörsalong. En 16-åring är anhållen, på sannolika skäl misstänkt för mord.

Enligt SVT:s uppgifter förekom en av de döda i en utredning av ett planerat dåd mot en anhörig till gängledaren Ismail Abdo.

Trippelmordet i Uppsala

Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande, beskriver händelsen som ”något alldeles oerhört”. Han säger att många var oroliga i går, och undrade om någon de kände var drabbad.

– Det är väldigt många som har berörts, det gick väldigt mycket rykten i går. Inte minst ungdomar var väldigt illa berörda av den här händelsen, säger han i SVT:s ”Morgonstudion”.

”Ingen smickrande bild”

Uppsala har tidigare drabbats av sprängningar och skjutningar, konstaterar Erik Pelling.

De har vidtagit många åtgärder för att stoppa nyrekrytering, och samhället måste bistå polisen för att komma åt personer högre upp i den kriminella hierarkin, säger han.

– Vi måste ju uppenbarligen göra mer som samhälle och som nation.

Trippelmordet har uppmärksammats även i internationella medier.

– Det är klart att det här är ju ingen smickrande bild som ges av Uppsala, säger Erik Pelling och fortsätter:

– Det här tecknar ju en mörk bild av hela vårt land.

Kristersson: ”Helt extremt”

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommenterar trippelmordet för TT, på plats på ett möte med partigruppen EPP i Spanien, och säger att det är ett ”helt extremt våldsdåd”.

– Det är extremt unga personer. Det är klart att tankarna far iväg, säger han.

– Det här understryker att den här våldsvågen inte är över, den fortsätter. Det understryker också varför alla verktyg som polisen nu får är så viktiga.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trippelmordet i Uppsala

Mer i ämnet