”Kristdemokraterna har inte lämnat in redovisning trots påminnelser och de kommer med anledning av detta inte att få utbetalt partistöd för 2018”, står det i en handling som SVT Nyheter tagit del av.
– Det förvånar mig inte, har varit låg aktivitet sedan jag slutade, säger tidigare KD-politikern Lars Svensk, som var aktiv i lokalpolitiken i Tierp i 30 år fram till den här mandatperiodens början.
Trots att Lars Svensk avgick 2014 är det fortfarande till honom man kommer när man ringer kontaktpersonen för Kristdemokraterna i Norduppland.
Gunilla Wisell som sitter som ordinarie KF-ledamot i dag hänvisar vidare till tidigare aktive Benny Lindqvist, kassören i partiet när SVT Nyheter ringer upp. Ingen av dem har gått att nå.
Enligt de uträkningar som finns för partistödet skulle KD i Norduppland ha fått cirka 35.000 kronor om en redovisning lämnats in.
Frågan om partistöd ska upp till diskussion på kommunfullmäktige på tisdag. Det är också här som den avgörs.
Partistödet i Tierp 2018
Så här ser fördelningen av partistödet ut i Tierp. Kommunfullmäktige har här sista ordet:
Centerpartiet: 239.784 kronor
Liberalerna: 34.496 kronor
Vänsterpartiet: 85.568 kronor
Miljöpartiet: 85.568 kronor
KD Norduppland: 0 kronor
Moderaterna: 162.176 kronor
Socialdemokraterna: 519.680 kronor
Sverigedemokraterna: 162.176 kronor
Totalt betalas det ut 1.288.448 kronor
Källa: Tierps kommun.