Flerfamiljshus i Gottsunda utrymdes efter kraftig brand

Uppdaterad
Publicerad

Flera boende evakuerades efter en fullt utvecklad brand i ett flerfamiljshus i Gottsunda, Uppsala. Ingen person ska ha kommit till skada.

Polisen utreder grov mordbrand.

Larmet inkom strax före klockan 17 på måndagen. Räddningstjänsten kunde kort därefter slå fast att det rörde sig om en fullt övertänd brand på vindsvåningen. Det branddrabbade huset är ett lägenhetskomplex på två våningar.

– Vi har lyckats begränsa branden till vindsvåningen men många bostäder har blivit rök- och vattenskadade, säger Peter Tistam, ledningsoperatör vid Räddningscentral Mitt.

Ett 30-tal brandmän har arbetat med att släcka elden. Räddningstjänsten kommer att ha styrkor på plats även under natten.

– Just nu är läget under kontroll men det föreligger en viss spridningsrisk, säger Peter Tistam strax efter klockan 19 på måndagskvällen.

Ingen skadad

Polisen har också haft flera patruller på plats. Rubriceringen är grov mordbrand.

– Vi har evakuerat boende och samverkar med andra aktörer för att hitta en uppsamlingslokal åt dem. Det finns inga uppgifter om att någon ska ha kommit till skada, säger Tobias Ahlén, presstalesperson vid polisen.

Lugnt morgonen efter

Vid 06-tiden på tisdagsmorgonen var räddningstjänsten kvar vid det eldhärjade huset.

– Vi bevakar för att se så att det inte tar sig på nytt, och det verkar det inte heller göra. Därför kommer vi troligen avbryta insatsen under morgonen, säger Josef Gustafsson, ledningsoperatör vid Räddningscentral Mitt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.