Sedan en dryg vecka har turbåten Kung Carl Gustaf, som vanligtvis ligger vid Islandsfallet i centrala Uppsala, pumpats ur efter att ett läckage upptäckts. Nu tvingas man till Stockholm för att snabbt kunna lagas. Och det är en kamp mot klockan. Senast söndag kväll måste man ha passerat Flottsundsbron igen, annars stängs man ute under ett halvårs tid.
– Jag orkar inte ha den här oron. Det blir en smärre katastrof om vi inte skulle hinna tillbaka. Vi har ingen som helst lösning på var vi kan lägga oss under ett halvår så jag vill inte ens tänka i de banorna, säger Malin Wahlund Egnell, en av ägarna till båten.
Stängd bro till april
Efter att ha fått en varvstid i Stockholm fick man till en öppning av Flottsundsbron, något som inte gärna görs just nu med tanke på ombyggnationen som pågår där. Nu har man till söndag kväll på sig att återvända. Därefter görs inga öppningar av bron fram till april.
– Det tar oss sex timmar att åka från Stockholm. Klarar vi inte att hinna i tid så får vi sannolikt leta plats att stå i Stockholm. Det känns inte bra eftersom man vill ha nära till båten för att ha koll. Det kan ju bli inbrott eller skador på den om man inte har uppsikt, säger Malin Wahlund Egnell.
Man vet inte var läckan på båten är, bara att den inte är varken i fören eller i aktern.
– Förhoppningsvis hittar de den snabbt. Men det är inte lätt, det är ett stort skrov, säger Malin Wahlund Egnell.