Långa köer på E4 efter olycka på torsdagsmorgonen

Uppdaterad
Publicerad

Det har sedan klockan tre på torsdagsmorognen varit köer på E4 vid Knivstaavfarten, och köerna kommer att hålla i sig.

Vid tretiden i morse skulle en lastbil väja för ett rådjur och skrapade då upp 100 meter vajerräcke och hamnade i mittremsan precis innan Knivstaavfarten i södergående riktning.

Efter detta har det hela morgonen varit stora köer från Mora Stenar, båda körfälten är avstängda och bilister får passera i väggrenen. Detta gör att man får räkna med minst en halvtimmes längre körtid än vanligt mellan Uppsala och Arlanda, enligt P4 Upplands trafikredaktion.

Även kollektivtrafiken drabbas av köerna.

I samband med olyckan läckte lastbilen ut diesel. En sugbil har pumpat upp spillet under morgonen.

Chauffören ska ha lyckats ta sig ur fordonet på egen hand och klarat sig oskadd.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.