Foto: koffsan.se

Nu går det att bada i Koffsan

Uppdaterad
Publicerad

Solen har gjort comeback och den som är badsugen kan ta sig till Koffsan, för nu är vattnet åter tjänligt.

I förra veckan meddelades att kommunen funnit förhöjda halter av E.coli och intestinala enterokocker vid badplatsen Koffsan i Enköping. Allmänheten avråddes därför från bad.

Nu har nya prover tagits och de visar glädjande nog att vattnet åter är tjänligt. ”Du kan med andra ord bada som vanligt på Koffsan, även om sommaren lider mot sitt slut” hälsar kommunen.

Kanadagäss misstänkts vara bovarna

I en intervju med Enköpingsposten säger hälsoskyddsinspektören Johan Norén att de inte är säkra på var bakterierna kom ifrån, men att de misstänker att det var från kanadagässbajs.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.