Foto: Kriminalvården

Efter överklagan – ny prövning i fallet med arrestvakten

Uppdaterad
Publicerad

Nu återupptas förundersökningen kring fallet där en frihetsberövad man ska ha blivit misshandlad av en arrestvakt i Uppsala . Hela händelsen filmades.

Förra året uppmärksammade SVT Nyheter Uppsala att en frihetsberövad man utsatts för våldsam och kränkande behandling på arresten i Uppsala.

Händelsen filmades men åklagaren lade ändå ned utredningen. Efter en överprövning hos Åklagarmyndigheten är förundersökningen nu återupptagen igen sedan den 26 februari.

– Det är väldigt skönt om ärendet nu kan få en ordentlig och rättsäker prövning i domstol. Ingen ska behöva vara rädd för att utsättas för våld eller kränkande behandling i svenska arrester och häkten, säger advokat  Bo Karlsson i ett pressmeddelande.

Han engagerade sig i fallet på eget initiativ och begärde alltså att en högre åklagare skulle granska beslutet.

Riksåklagaren gav Bo Karlsson rätt i ärendet som nu ska handläggas av kammaråklagare Thomas Forsberg vid Åklagarkammaren i Uppsala som är i nuläget förtegen om ärendet.

– Nu ska detta utredas vidare, det har återupptagits en misstanke om tjänstefel. Och vi ska undersöka ärendet vidare, säger Thomas Forsberg.

Hur ska ni göra det?

– Det kommer att ske ett par ytterligare förhör bland annat, sen ska jag ta ställning till huruvida det går att styrka brott i fallet.

Hur bedömer du möjligheten att kunna styrka brott?

– Det vill jag inte kommentera, jag har inte ett fullt underlag än.

När är utredning färdig?

– Svårt att säga, förhoppningsvis inom en någorlunda närtid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.