På väg hem från affären på onsdagskvällen såg Jimmy Björk något på ett av gärdena i Risby i närheten av Björklinge.
– Det brukar gå älgar här, men den här var en liten en med puckel, säger Jimmy Björk.
Vid en närmare titt såg han att det var en islandshäst med sadel och träns. Någon ägare syntes inte till.
– Den var lite motvillig och ville inte följa med mig, så en granne som har stall tog hand om hästen. Jag gick bakspår, för vi visste ju inte om ryttaren kunde ligga någonstans.
I samband med sökandet lade han ut en bild i en lokal Facebookgrupp. Ägaren till stallet där hästen står uppstallad såg nyheten ”Häst hittad i Risby” och tog kontakt med ryttaren.
Smet ut på eget äventyr
Vid femtiden på onsdagskvällen hade hon förberett en ridtur, men när allt var färdigt inför uppsittning stack hästen ut på ett eget äventyr – utan ryttare.
– Jag träffade henne vid stallet och hon var tacksam för hjälpen, säger Jimmy Björk.
Hur känns det nu?
– Det skönaste är att ingen har gjort illa sig.
Det känns som att det är på landet som sådant här händer – tar ni hand om varandra lite extra i Risby?
– Kanske det. Här vill man hjälpa varandra så gott det går.
Så att stanna var en självklarhet?
– Absolut, när det var sadel på vet man aldrig vad som hänt.