Saluhallens ägare säger att de har stora planer för området där Saluhallen ingår. Foto: SVT

Stort intresse för Saluhallens framtid

Publicerad

Flera lokaler står tomma i Saluhallen i Uppsala och nu har oro väckts bland kunder till de verksamheter som finns kvar. ”De ringer och undrar om vi stängt, men vi kommer absolut inte att lägga ner” säger osthandlaren Matasim Basha.

Två butikslokaler och en restauranglokal står tomma i Saluhallen. Enligt fastighetsbolaget LSDÅ beror det på att de inte vill hyra ut lokalerna kortsiktigt.

– Vi jobbar långsiktigt med utveckling av hela området, men jag kan inte berätta om planerna än, sade David Åström som är ägare och vd för LSDÅ fastigheter som äger Saluhallen till SVT Nyheter i förra veckan.

I den artikel som SVT Nyheter Uppsala publicerade under helgen, som väckte stor engagemang bland våra läsare, förklarade David Åström att han hoppas kunna presentera planerna under våren 2017. Han slog även fast att inget kommer att ändras under nästa år.

Oro bland kunderna

Samtidigt som några lokaler står tomma finns det ett gäng med butiker och restauranger kvar i Saluhallen.

– Nu är det många kunder som ringer och frågar om vi finns kvar, och det gör vi ju. Vi har absolut inga planer på att lägga ner, säger Ostbodens Matasim Basha.

Han säger att deras kontrakt löper under hela 2017 och i händelse av att de inte kan vara kvar i Saluhallen kommer de att flytta till någon annan lokal.

”Svårt att driva Saluhall”

– Situationen ser ut som det är, fastighetsägaren ska göra något med Saluhallen men vi vet inte vad än. Tills vidare bedrivs verksamheten som vanligt, säger Michael Prising som är vd för fiskhandeln Feskarn.

Han säger att han förstår att det är svårt att driva en Saluhall i Uppsala, men försäkrar att hans butik kommer att drivas vidare oavsett vad som händer med Saluhallen. 

– Jag vill gärna vara kvar, men om det inte går så kommer vi att hitta en annan lokal.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.