Kvinnan, som är i 30-årsåldern och boende på en ort i Uppsala län, fick valpkullen för ett par år sedan.
I samband med att en av valparna såldes undersöktes den av en veterinär. Då väcktes frågor om valpens avsaknad av svans – den hade i stället ett ärr i rumpan – och länsstyrelsen kontaktades.
Det hela mynnade ut i en polisutredning och kvinnan åtalades.
Under rättegången har hon medgivit att valpen hade en kuperad svans men hon har förnekat att hon skulle ha utfört ingreppet själv – eller låtit någon annan göra det.
Valparna skrek
I stället skyllde kvinnan på sin dåvarande make. Han har vittnat mot sin ex-fru under rättegången och tingsrätten har gått på hans linje om vad som hänt. Bland annat har han vittnat om hur kvinnan satt gummisnoddar på flera av valparnas svansar så att de skrek och att han blev mycket besviken på henne för det.
Eftersom den stympade svansen innebar lidande för valpen döms kvinnan för djurplågeri till villkorlig dom och 90 dagsnöter på 150 kronor vardera.