Två poliser vid ett blomhav på trottoaren, minnesplats efter händelse utomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Ett trippelmord skakar Uppsala. SVT går igenom vad vi vet om dådet på 60 sekunder. Foto: Fredrik Persson/TT

Trippelmordet i Uppsala – det här har hänt

Uppdaterad
Publicerad

Tre personer sköts till döds i Uppsala på tisdagskvällen. Det här vet vi om trippelmordet.

Vad var det som hände?

• Strax efter klockan 17 på tisdagskvällen den 29 april larmades polis till en adress nära Vaksala torg i centrala Uppsala, efter att personer hört av sig till polisen om att de hört skott.

Trippelmordet i Uppsala

• Polisen hittade tre personer som skjutits ihjäl på platsen. Personerna är mellan 15 och 20 år. Polisen uppger att de hittades döda inne på en frisörsalong. Åklagaren uppger för SVT att bilden är att skyttens avsikt var att döda, men att det är för tidigt att uttala sig om alla tre var planerade måltavlor.

• Det förekommer uppgifter om att skytten lämnande salongen på elsparkcykel, vilket polis inte velat bekräfta. Ett vittne berättar för SVT att han såg en person iklädd mask lämna frisörsalongen. Samma kväll greps en 16-årig pojke, som senare anhölls, på sannolika skäl misstänkt för mord.

Vad vet vi om den misstänkte?

Enligt uppgifter till SVT Nyheter flyttade 16-åringen till ett HVB-hem tidigare i april. Men efter bara några dagar avvek han och var försvunnen fram till att han greps på tisdagen i sitt hem i Uppsala.

• Förra veckan beslutades om ett omedelbart omhändertagande enligt LVU, visar handlingar från förvaltningsrätten.

• Den misstänkte uppges ha känt minst ett av offren, enligt SVT:s uppgifter.

Vad är bakgrunden?

• Polis och åklagare har inte uttalat sig om något möjligt motiv, men utreder om det kan ha koppling till en gängkonflikt.

• Ett av offren förekommer i en utredning av ett planerat dåd riktat mot en anhörig till gängledaren Ismail Abdo. Det är oklart om det på något sätt kan kopplas till händelsen.

Vad händer nu?

• Polisen uppger att utredningsarbetet fortsätter, och att de har flera intressanta personer som de tittar på. Polis och åklagare utesluter inte fler gripanden.

• Polisen har inlett en särskild händelse efter mordet. De uppger att de satt in extra resurser för att ta höjd för eventuella hämnddåd.

• Senast på lördag klockan 12 måste åklagaren besluta om den anhållna 16-åringen ska begäras häktad eller släppas på fri fot.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trippelmordet i Uppsala

Mer i ämnet