Foto: FOTO: KICKI NILSSON / TT

15-åring gravid efter våldtäkt

Publicerad

En 40-årig man från Värmland har åtalats för att under flera år våldtagit och utnyttjat två unga flickor.

Övergreppen började redan våren och sommaren 2011 då båda flickor nyss hade fyllt 13 år och fortsatte i f. De sexuella övergreppen eskalerade snabbt till våldtäkter som pågick fram till våren 2013. En av flickorna våldtogs även i lastutrymmet på en bil. Det andra offret ska även ha blivit gravid till följd av en våldtäkt. Flickan fick senare ett missfall. Många av övergreppen har skett i Karlskoga.

Båda flickor har smittats med kondylom efter våldtäkterna. Mannen nekar till gärningarna och rättegången mot honom hålls nästa vecka i Örebros tingsrätt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.