-Det är svårt att förutse behoven av särskilt boende. De senaste månaderna har vi haft för många platser. Jag tycker att det är konstig att i får böter. Vi lämnar ju ingen på bar backe. De tillfälliga boenden som vi ordnar är ofta dyrare för oss, säger Sanna Andreasson(s), vice ordförande i Hammarös socialnämnd,
Tre månader efter det att beslut om särsklit boende har fattats måste boendet vara ordnat, annars blir det böter. För Hammarös del handlar om förseningar på mellan fem och sex månader.
Enligt tre domar från länsrätten måste Hammarö kommun nu böta sammanlagt 300 000 kronor för att de i tre fall inte har ordnat särkilt boende i tid.
-Det är svårt att förutse behoven av särskilt boende. De senaste månaderna har vi haft för många platser. Jag tycker att det är konstig att i får böter. Vi lämnar ju ingen på bar backe. De tillfälliga boenden som vi ordnar är ofta dyrare för oss, säger Sanna Andreasson (s) vice ordförande i Hammarös socialnämnd,
Tre månader efter det att beslut om särsklit boende har fattats måste boendet vara ordnat, annars blir det böter. För Hammarös del handlar om förseningar på mellan fem och sex månader.
-Sedan 2006 har kommunen byggt ut med 17 nya platser och jag hoppas och tror att det ska bli till och med kortare väntetider än tre månader, säger Anette Örnebring, biträdande socialchef i Hammarö.