Polisen utreder ett misstänkt mord i Glava. Foto: Bengt Andersson

60-åring anhållen för mordet i Glava

Uppdaterad
Publicerad

En man i 60-årsåldern har anhållits – skäligen misstänkt för mordet på en 57-årig man från Glava för en månad sedan.

57-åringen hittades död i sin bostad i Glava i närheten av Arvika den 22 november. Till en början misstänktes inget brott men efter obduktionen upptäcktes skador som gav polisen anledning att tro mannen utsatts för våld.

Enligt polisen var de båda männen bekanta med varandra. Den anhållne är tidigare ostraffad medan den avlidne tidigare varit känd av polisen.

Tekniska och rättsmedicinska undersökningar har gjorts och analysarbetet av dessa är inte avslutade än, men det är resultaten av vad som hittills framkommit av undersökningar och förhör som gör att 60-åringen nu kunnat anhållits.

Under dagen kommer det att hållas förhör med den misstänkte gärningsmannen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.