En grupp barn i fritidskläder poserar utomhus i en parkmiljö.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Eleverna från årskurs tre på Slottsbrons skolan i Grums medverkar i UR:s barnprogram ”Mitt bästa lästips”. Foto: Sanna Wusou/SVT

Barn i Grums tipsar om sina favoritböcker i tv-program

Publicerad

Tredjeklassarna på Slottsbrons skola i Grums var i höstas med i en inspelning för barnprogrammet Mitt bästa boktips. Och på skärtorsdagen gör eleverna tv-premiär.

– Det är spännande och coolt, min mamma ska se på mig också, säger eleven Ludwig Harrla.

I programmet tipsar barn om sina favoritböcker till andra barn och syftet är att väcka läslusten hos unga.

Av de 21 eleverna i klassen i Slottsbron deltog 18 elever vid inspelningen och några av dem kommer att dyka upp i tv-rutan med sina boktips.

– Det är kul att en liten kommun och en liten skola också får synas, vi är så glada säger Sofie Westin, lärare på Slottsbrons skolan.

Se och hör mer i klippet om barnens tankar och känslor kring medverkandet i programmet.

Mitt bästa boktips finns att se på UR play och sänds i SVT Barn kl 19:05 på skärtorsdagen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.