Fotografier av 30-talets depression i USA visas på Värmlands museum. Foto: Camilla Gustafsson SVT

Bildskatt från 30-talets USA visas för första gången

Uppdaterad
Publicerad

En samling bilder av fotografen Dorothea Lange visas just nu på Värmlands museum. Det är en fotosamling som aldrig tidigare visats i Sverige och som speglar USA under depressionsåren på 1930-talet.

– Bilderna säger mycket om samhället idag också, säger Dan Spegel, utställningsproducent.

Se mer om utställningen och Dorothea Langes bilder i klippet.

I samlingen finns den ikoniska bilden som går under namnet Migrant Mother.

– Ett otroligt stort fotoprojekt, 22 fotografer anställda under nästan ett decennium. De tog någonstans mellan 100-200 000 färdiga pressbilder av livet i USA under en viss period. Det räknas ju som en nationalskatt i Amerika idag, berättar Dan Spegel om den av Värmlands museum, egenproducerade utställningen.

Fotoutställningen Dust & Dreams pågår 2 september – 6 januari 2021.

Dorothea Lange (1895–1965)

Dorothea Lange börjande sin yrkeskarriär som porträttfotograf, men hennes samhällsengagemang fick henne snart att lämna studion och söka sig ut i samhället med kameran. Hon anställdes tillsammans med andra fotografer som Walker Evans, Arthur Rothstein och Gordon Parks av The Farm Security Administration (FSA) för att dokumentera den krissituation som uppstått inom jordbruket på den amerikanska landsbygden. Detta statliga fotoprojekt skulle genom den dokumentära bilden visa upp ”Amerika för amerikaner” och öka stödet hos befolkningen för de skattefinansierade hjälpinsatser som riktades till fattiga jordbruksarbetare.

källa: Värmlands museum

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.