Dödlighet i stroke hög i Värmland

Uppdaterad
Publicerad

I Värmland är dödligheten i stroke bland den högsta i landet. Det visar en ny rapport från Socialstyrelsen som bekräftar att det finns stora skillnader i strokesjukvården i Sverige.

23 procent av de värmländska kvinnorna som drabbas av en stroke dör inom 90 dagar, det är den näst högsta dödligheten i Sverige.

Snittet för kvinnor i hela landet är 18 procent.

De värmländska männen har en nästan lika hög dödlighet; 20,6 procent av de män som får en stroke dör. Rikssnittet för män är 17,9 procent.

Rapporten visar skillnaderna i behandlingen av stroke mellan åren 2003 och 2005. Under denna period var Värmland ett av de landsting som var sämst på att ge propplösande behandling, så kallad trombolys.

Bara 0,3 procent av strokepatienterna fick trombolysbehandling.

Landstinget i Värmland införde trombolysbehandling 4 september 2006 och räknar med att 30-40 strokepatienter kan bli aktuella för behandlingen varje år.

I Värmland behandlas årligen cirka 900 personer för stroke.

Tredje vanligaste dödsorsaken

Stroke är det sammanfattande namnet på hjärninfarkt och hjärnblödning och är den tredje vanligaste dödsorsaken i Sverige i dag. Hjärinfarkt är vanligast förekommande.

År 2005 drabbades cirka 33.000 svenskar av stroke. De som överlever en svår stroke får ofta rörelsehandikapp, talstörningar, ansiktsförlamnining och andra men.

National encyklopedin / Socialstyrelsen

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.