Efter ett misslyckat bärgningsförsök med en prislapp på 200 000 kronor och en lyckad bärgning för 300 000 kronor sjönk Mainau igen och nu ligger hon i Lambergskanalen och Karlstads kommun har bokstavligt talat kastat över en halv miljon i sjön.
– Vi är med ljus och lykta på jakt efter ägaren. Vi har för avsikt att försöka förvärva båten och därefter har vi tänkt att lyfta henne och skrota henne, säger Sven Troedson, planeringsingenjör Karlstads kommun.
Ägaren har till månadsskiftet på sig att sälja båten till kommunen annars skickar man bärgningsnotan till Kronofogden. En jurist har nu fått i uppdrag att se över regerna så att kommunen kan sätta stopp för fartyg man inte vill släppa in i hamnområdet.
– Dels så tittar vi på längre sikt hur vi ska få till en lösning så vi inte får sådana här fall där folk som har en gammal skrotbåt lägger in det i Karlstads hamn och sedan försöker få kommunen att ta ansvar, säger Henrik Lander (C) kommunalråd i Karlstad.