– Jag skulle aldrig någonsin släppa in en fotograf eller regissör i mitt liv när jag skulle träffa min blivande make för första gången, så det är verkligen ett stort förtroende. Det känner jag väldig ödmjukhet inför, säger Sara Broos.
Sara Broos filmade första scenerna 2007. Då träffade brasilianske Manoel Marques, Junior, och Lars Lerin varandra för första gången efter att ha fått kontakt på internet. Då visste hon inte att det skulle bli en dokumentär, än mindre att den skulle ha premiär på Göteborgs filmfestival den 3 februari. 130 timmars råmaterial blev det.
En kärlekshistoria
– Det har varit jobbigt och svårt i vissa situationer. Jag har känt mig obekväm ibland, att jag har trängt mig på eller att jag kanske inte borde vara där. Att jag borde stänga av kameran. Framför allt vid deras första möte på Arlanda, när de träffas första gången och bara har mötts via nätet. Då kände jag mig väldigt obekväm och rädd. Jag var tvungen att bita ihop och blunda, och låta kameran gå, säger hon.
Filmen är en kärlekshistoria. Som började på flygplatsen och som ledde till ett bröllop på Alma Löv sommaren 2009. Sara Broos filmade under tre år och kände sig ibland som den tredje personen i förhållandet. Sen kom den dagen då det var dags att sätta stopp.
– Det var Lars som till slut sa till mig att: Sara, det kanske räcker nu. Jag är lite trött på att ha en kamera efter mig precis hela tiden. Först blev jag helt förtvivlad och tänkte att det är katastrof. Sen var det bara en lättnad. Någonstans måste man sätta punkt, och det tror jag är det svåraste av allt med just dokumentärfilmande. Det tar ju aldrig slut, livet tar aldrig slut, säger Sara Broos.
Dokumentären För dig naken kommer även att visas i SVT under våren.