Fler ungdomar har skulder hos Kronofogden

Uppdaterad
Publicerad

Totalt sett hamnar färre värmlänningar i kronofogdens register men för gruppen ungdomar är trenden den motsatta.

I juni hade 16 702 personer betalningsföreläggande hos Kronofogden, en minskning med 365 personer. Men trots att minskningen i antal personer har den totala skulden ökat med 32 miljoner kronor jämfört med samma tid i fjol.

– Det kan bero på mycket, men skulderna har ofta höga räntor. Och dessutom kan skulden växa än fast man betalar av den, säger Anna-Karin Lindahl på Kronofogdemyndigheten i Karlstad.

Visserligen ses en minskning totalt men för ungdomarna i Värmland är trenden den motsatta. Antalet ungdomar mellan 18-25 år, som finns registrerade hos kronofogden har ökat jämfört med i fjol. Enligt Anna-Karin Lindahl beror det bland annat på mobiltelefon kulder och SMS-lån.

– Många har nog dålig kunskap vad som gäller när man ingår ett avtal, telefonen kostar inte bara en krona som det står utan det ingår så mycket mer, säger Anna-Karin Lindahl.

En anmärkning hos kronofogden kan blanna annat innebära att det kan vara svårt att få hyra lägenhet, ta lån och att få vissa jobb.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.