Glöersen har ingen information om hur skjutningen i det här fallet gick till och utgår endast från vad som gäller rent generellt vid jakt.
– En jägare måste vara säker på att skottet är dödande varje gång han eller hon avlossar ett skott mot vilt. Självklart bör man också ha tränat inför jakten och det finns inför björnjakten ett särskilt prov, ”Björnpasset” som många jaktlag har som ett krav, säger Gunnar Glöersen.
Den som med uppsåt eller med grov oaktsamhet bryter mot grundregeln om säkra skott och till exempel skjuter på springande vilt på långt håll och därför skadeskjuter, kan straffas med böter eftersom jägaren i det fallet skapat onödigt lidande enligt jaktlagen § 27.
– Många jaktlag stänger av jägare som missköter sig, även om skottet inte ledde till skadeskjutning, säger Gunnar Glöersen.
”Jägarens värsta mardröm”
Han menar att alla jägare som jagar ofta riskerar att misslyckas förr eller senare.
– Det skott som just när jägaren trycker av förefaller vara perfekt kan ändras till något helt annat eftersom viltet, till exempel en björn, kan tvärvända, stanna tvärt eller vinkla precis i det ögonblick skottet lossas. Under bråkdelen av en sekund kan allt ändras och jägaren hinner inte uppfatta det som sker innan skottet går. I värsta fall leder det till en svår skadeskjutning vilken är en jägarens värsta mardröm.
Antalet skadeskjutningar minskar
Antalet skadeskjutningar har gått ner under senare år enligt Glöersen. När björnen var ett nytt jaktvilt var det enligt honom för många skadeskjutningar:
– Idag är det mycket bättre, men tyvärr skadeskjuts fortfarande någon eller några björnar varje år. De flesta skadeskjutningar blir däremot uppklarade med hjälp av duktiga hundar, säger Gunnar Glöersen.