En av dem är Ilirida Sopaj. När hon gick ut grundskolan i Karlskoga hamnade hon i något som kallas Trehundraklubben. Där hamnar de få elever som har över 300 meritpoäng när de slutar nian. För Ilirida har det varit självklart att satsa hårt på studierna.
– Det är för att jag ska ha många valmöjligheter när jag blir äldre. Jag ska kunna göra nästan allt jag vill ifall jag ångrar mig om vad jag vill bli. Jag vill bli läkare och jobba med människor.
Men Ilirida Sopaj tillhör undantagen bland eleverna i Karlskoga.
Resultaten i skolan har försämrats på orten det senaste året. Framförallt är det killarna som får sämre betyg, men det finns alltså en grupp som klarar sig bättre än alla andra elever. Flickor med invandrarbakgrund. Iliridas föräldrar tror att deras bakgrund kan ha påverkat barnens vilja till studier, för även syskonen har bra betyg.