Knivbråk på Skutberget

Uppdaterad
Publicerad

Två män knivskars i samband med ett bråk på Skutberget i Karlstad på torsdagskvällen. En av dem fick föras till sjukhus efter att ha blivit stucken i magen.

Enligt polisen uppstod ett bråk vid en grillplats vid 22:30-tiden och en av männen fick ett knivstick i magen samt rispor på hals och ansikte. Han fördes till CSK för vård. Det ska dock inte vara livshotande skador, enligt polisuppgifter.

Den är oklart hur den andre mannen skadades, men det ska handla om väldigt ytliga skador, meddelar polisen.

Ingen av dom ska ha varit bekant med gärningsmannen som beskrivs vara i 20-årsåldern. Han uppges ha använt sig av en fickkniv och lämnade platsen i bil. Vakthavaden befäl säger till Värmlandsnytt att polisen har vissa aningar om vem det är men ingen hade gripits vid sextiden på fredag morgon.

Händelsen rubriceras som grov misshandel.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.