Sju medlemmar utesluts ur Jägarnas riksförbund och deras medlemskap återkallas. Det beslutade förbundsstyrelsen i förra veckan, bekräftar Jägarnas Riksförbund för Värmlandsnytt.
Anledningen till beslutet ska enligt förbundet vara att de uteslutna medlemmarna anses vilja skada Jägarnas riksförbund genom det nystartade jägareförbundet Rädda Jakten, där flera av de uteslutna medlemmarna sitter i interimsstyrelsen. Bland annat anges felaktigt att Jägarnas Riksförbund går i regeringens ledband av rädsla att förlora bidrag.
Kurt Borg, länsordförande i Värmland, är den enda medlemmen från Värmland som utesluts. Han känner sig besviken:
– Jag ställer mig frågan till varför jag blir utesluten. De säger att skälet är att jag ingår i intrimsstyrelsen men det gör jag inte. Jag är inte ens medlem utan revisor och den posten är helt fristående. Så visst undrar jag vad de håller på med.
Kurt Borg säger att han det är mycket möjligt att han nu blir medlem i jägareförbundet Rädda Jakten istället. Jägarnas Riksförbund vill han inte ha mer med att göra:
– Det är ett avslutat kapitel för min del. En sådan behandling gör att man känner en enorm bitterhet. Ett beslut fattat på felaktiga grunder – det är orättvist, säger Kurt Borg.