Likenäs apotek kommer att hålla helt stängt mellan 16 juni och 2 september, i princip hela sommaren. Och enligt Apoteket Kronan som driver apoteket är skälet personalbrist. Det går enligt bolaget inte att hitta någon farmaceut som kan jobba under sommaren. Det här gillas inte av ortsborna.
– Det är fullständigt oacceptabelt att man stänger apoteket, säger Joe Bengtsson som är en av initiativtagarna till protesten.
Svårt för många äldre
Konsekvensen av stängningen blir att de boende trakten tvingas åka till Torsby för att hämta sina mediciner eller förlita sig på näthandel.
– Många äldre har inte Bank-ID, många har inte dator och då är det att bege sig till Torsby. Folk som till exempel bor i Klaråsen, de har 12 mil enkel resa till Torsby. 24 mil. Nej, så får det inte gå till, säger Joe Bengtsson.
”Oansvarigt” tycker kommunalrådet
På plats fanns också kommunalrådet Ann Katrin Järåsen (S) och hon skrädde inte orden.
– Jag tycker det är bedrövligt oansvarigt. Man har ett samhällsansvar när man driver apotek och det har inte kronan visat här tycker jag.
Hon är också kritisk till hur bolaget skött kontakten med kommunen och ställer sig frågande till om bolaget gjort allt de kunnat för att lösa situationen.
– Har man fyra apotek i Karlstad är det då verkligen helt omöjligt att styra om personal därifrån till Likenäs när det behövs?