– Ja, vi stängde två tredjedelar av den i december för att göra undersökningar av fuktgenomsläpp. I veckan har vi hittat fukt i väggarna. Därför har vi nu stängt resten av paviljongen, säger Nobelgymnasiets rektor Jan Johansson.
Facket agerade
Men det var inte skolledningen som beslutade om att stänga paviljongen helt. Det beslutet fattade Lärarnas riksförbunds huvudskyddsombud efter att ha tagit del av en bild som visade hur mögelangreppen brett ut sig i lokalen. Och hon är kritisk mot att skolledningen inte agerat tidigare.
– Personalen har under flera års tid vittnat om symptom de drabbats av när de arbetat i lokalerna. Det handlar om rinnande ögon och andningsbesvär som försvunnit när de arbetat i andra lokaler, säger huvudskyddsombudet Cecilia Ericzon.
Cecilia Ericzon berättar att de lokala skyddsombuden påpekat bristerna under lång tid men att inget gjorts. Under 2015 gjordes en besiktning av ventilationssystemen i paviljongen.
– Protokollet visar att ventilationen inte är godkänd. Det är stora läckage av ånga och stor risk för mikrobiell påväxt, alltså mögel, säger Cecilia Ericzon.
Fyrtiotal elever berörs
Klockan 08:00 under onsdagsmorgonen stängde de lokala skyddsombuden lokalen. Nu har skolledningen fattat beslut om att hela paviljongen ska undersökas och det fyrtiotal elever som berörs får flytta till andra lokaler.
Facket anser att ni borde agerat snabbare?
– Vi har haft företag inne men man har inte hittat något i tidigare skeenden. Men det är ju bra att det här händer nu. Nu vet vi ju vad vi letar efter, säger rektor Jan Johansson.