Delad bild. Vänster: person inomhus. Höger: entrén till Karlstads universitet utomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se mer om det nya kandidatprogrammet i klippet. Foto: Rebecca Nymann/SVT

Nytt AI-program på Karlstads universitet – fått 1 800 ansökningar

Publicerad

Det nya kandidatprogrammet i Datavetenskap – Artificiell Intelligens på Karlstads universitet är ett av de mest sökta programmen till hösten, med 1 800 ansökningar.

– Man ser att det här är ett program som ligger mitt i prick, säger Patrik Larsson, prorektor på Karlstads universitet.

Till hösten starar Artificiell Intelligens (AI) – kandidatprogram i datavetenskap på Karlstads universitet. Intresset för programmet är stort, både hos svenska- och internationella studenter med 1 800 ansökningar.

Från början var det planerat att ta in 30 studenter men efter det höga söktrycket har antalet platser fördubblats.

– När vi startar en ny utbildning måste vi säkerställa att den är av god kvalitet, säger prorektorn Patrik Larsson på Karlstads universitet.

Ser positivt på jobbmöjligheter efter examen

Programmet är utvecklat för att kunna göra förändringar om det behövs, men vi har identifierat det vi tror kommer att stanna och lär ut grunderna för att sedan kunna kombinera det med modern maskininlärning, säger programansvarig Matthias Beckerle.

Efter tre års studier får man en kandidatexamen i datavetenskap och Matthias Beckerle ser positivt på jobbmöjligheterna, då man har kunskap i både datavetenskap och artificiell intelligens.

Se mer om det nya kandidatprogrammet i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.