Den röda tråden i den nya polisorganisationen har varit att arbeta nära medborgarna och i polisstationen i Hagfors har idéerna varit innovativa. Förutom en alldeles ny hemsida är det den 2:a april premiär för en mobil polisstation att placeras inom Hagfors polisdistrikt. Tanken är att allt polisarbete, utöver passärenden, ska kunna utföras direkt i bilen.
– Vi jobbar ju med datorer, som på många arbetsplatser, så vi behöver egentligen bara en dator. I den här bussen, som är en ordinär polisbuss i grunden, har vi bland annat monterat in ett skrivbord. Här har vi en materiallåda med elkopplingar etcetera. Vi kan även bygga ut en evidens, som är ett instrument vi använder för rattfylleri, säger Mårten Jönsson, poliskommissarie i Hagfors.
– Det är en ganska enkel grej med bussen egentligen, men det är ju ett sätt att komma närmare medborgaren. Det är också viktigt att vår service sker i de mindre orterna, utanför centralorten. Vi tror att vi inte bara kommer att kunna hjälpa medborgarna med anmälningar, vi tror att vi kan ha ett bra utbyte själva också, och få en del tips av dem, menar tillförordnad kommunpolis i Hagfors – Peter Åkerström
Första placering är Ekshärad. På premiärdagen står det mobila poliskontoret under en eftermiddag på en parkering vid kommunalhuset. Förhoppningen är att bilen sedan ska kunna användas kontinuerligt, ungefär en halv dag per vecka.
– Det här är ett koncept som lockar mig. Jag har arbetat som polis i ganska många år nu och jag tycker att vi helt klart är på rätt väg, avslutar Åkerström.