Populär vin- och delimässa i Karlstad lockade storpublik

Uppdaterad
Publicerad

Kön ringlade lång utanför Karlstads CCC när 70 utställare på Karlstads stora vin-och delikatessmässa i helgen visade upp allt ifrån champagne till rökta korvar.

– Äntligen är vi tillbaka i full skala efter pandemin, säger Hanna Wreeth, mässansvarig för Karlstad Vin och Deli.

2021 ställdes mässan in, och förra året sköts mässan upp från februari till maj på grund av restriktioner.

Förutom drycker av alla de slag fanns också delikatesser som ostar, oliver, choklad, lakrits och chark av både lokala och internationella utställare. För extra dryckeskupongar kunde besökarna prova olika viner. Och för de extra intresserade erbjöds också särskilda vinprovningar med olika teman.

Lena Karlssson har rest från Kungsbacka för att gå på vin och delimässan.

Lång resa för att dricka vin?

– Ja, men varför inte, när det är så goda viner, säger hon och skrattar. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.