Arkivbild Foto: Gunilla Fritze

Skulle avlyssna sambo – vill inte betala skadetånd

Uppdaterad
Publicerad

En man från Karlstad dömdes i början av året för att ha förberett sig för att olovligen avlyssna sin förre detta sambo. Nu har han överklagat domen.

Det var någon under första halvan av 2014 som en man placerade avlyssningsutrustning i sin förre detta sambos lägenhet i Forshaga, med syftet att avlyssna hennes telefonsamtal.

Läs mer: Åtalas för att ha avlyssnat kvinnas sovrum

I början av 2016 dömdes mannen av Karlstad Tingsrätt till böter, och att utbetala skadestånd till ex-sambon. Mannen överklagade domen, och saken togs vidare till Hovrätten i Göteborg.

Där har nu Tingsrättens beslut fastställts. Hovrätten instämmer i alla de punkter som Tingsrätten tagit upp, menar att det är utrett att det är mannen som placerat avlyssningsutrustningen i lägenheten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.