Stefan Karlsson heter mäklaren som ska försöka sälja slottet, det rosa huset på Storgatan i Sunne. Något för den händige som det skulle kunna stå i annonsen.
– Jag tror det är den mest kända byggnaden i Sunne. När kommuninvånarna fick svara på vilket hus de kände mest till och då var det slottet, säger han.
Genom över 90 fönster ser man ut över Sunne. Bäst utsikt har man i det lilla lusthuset på taket. Det är i stort behov av renovering, men slottet är ändå slottet. Åtminstone för sunneborna.
– Alla vi vill ju ha kvar slottet i så bra skick som möjligt, säger Stefan Karlsson.
Slottet byggdes av kommissionslantmätare Loberg och stod klart 1849. Huset är q-märkt, man får alltså inte ändra på det hur som helst. Men på Sunne kommun hoppas man att någon vill löpa det gamla slottet.
– Att det är någon som vill utveckla det och renovera det med alla konstens regler, hoppas vi på. Sen har vi ju brist på lägenheter i centrala Sunne, så vi skulle gärna se lägenheter in mot gården, säger Marie Johansson, teknisk chef på Sunne kommun.