Storbrand i Gullspång

Uppdaterad
Publicerad

Ett 30-tal personer blev hemlösa vid en brand i Gullspång på torsdagsmorgonen.

En kvinna fördes till kärnsjukhuset i Skövde. Hon har, enligt sjukhuset, lindriga skador.

Några andra personer uppsökte vårdcentralen i Gullspång. Enligt kommunchef Hans Sandén är det ingen fara med dem. Fastigheten är en tvåvåningslänga bestående av två delar som är avgränsade med en brandvägg. Det var den ena delen som eldhärjades. Den betraktas som totalskadad. Den andra delen kunde brandmännen rädda.

-Troligen startade branden i en lägenhet på första våningen. Elden spred sig via träbalkonger upp till andra våningen och därifrån till vinden, så taket brann av relativt snabbt, säger Bo Cronberg, inre befäl på räddningstjänsten östra Skaraborg.

Kommunens posomgrupp kallades in för att hjälpa de drabbade.

-De boende evakuerades till församlingshemmet och nattkvarter har ordnats, säger kommunchef Hans Sandén.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.