Han är trött efter att ha varit vaken hela natten, på plats vid den brinnande hallen.
– Någon på en balkong på Parkgatan slog larm efter ha sett ett ljus i skogen och känt röklukt. När räddningstjänsten kom till tennishallen brann det jättemycket på sidan av hallen, det hade nog pågått ett tag, säger Lars Månsson.
Helt ideellt bygge
Tennishallen i Arvika byggdes på 1980-talet av helt ideella krafter enligt Månsson. Att någon nu misstänks ha tänt på är obehagligt tycker han.
– Om någon tänt på kanske det finns en hotbild mot föreningen. Det kan hända igen. Vi tittar på om vi kan ha något mobilt övervakningssystem vid hallen och väktare.
Hoppas på hjälp
Än är det för tidigt att säga hur stora skadorna är efter branden och hur man ska återställa tennishallen. Men med bara 350 medlemmar och en hög självrisk slår branden hårt mot tennisklubben, menar Månsson.
– Vi kanske kan få hjälp av invånarna och kommunen för att lösa det här. Jag vet inte.