Träning med stång

Uppdaterad
Publicerad

Zumba, core, capoiera, body combat, body pump, box, tabata, deadball, sätten att träna är många och har fantasifulla namn. Och nu finns det ett sätt till – poledancing.

Poledanceinstruktören Louise Eriksson Chatteli från Stockholm är i Karlstad för att introducera poledance som träningsform. 70 tjejer och några killar i åldrarna 15-40 år är det som har anmält sig till kurserna.

– Det ser lätt ut men det är fantastiskt svårt, säger Louise Eriksson Chatteli. Det är en blandning mellan akrobatik och dans.

Enligt Louise har poledancing funnits sedan 1100-talet men då var det män som dansade . Nu håller dansen på att ta sig från nattklubbarna till träningsalarna och tävlingsarenorna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.