Mats Öman, kommunchef och VD för AB Storfors Mark och Industrifastigheter om hur många som visat intresse för anläggningen. Foto: SVT

Turistanläggningen i Lungsund ska säljas

Uppdaterad
Publicerad

Turistanläggningen i Lungsund köptes av Storfors kommun för 7,8 miljoner år 2015 men nu ska anläggningen läggas ut till försäljning.

– Om allt går som det ska så kommer den ut till försäljning i slutet av februari , säger Mats Öman, kommunchef och VD för AB Storfors Mark och Industrifastigheter.

Vilket pris anläggningen kommer att läggas ut för vill kommunen ännu inte gå ut med, men Mats Öman tror att det kommer gå att hitta köpare trots att de varit svårt att nå lönsamhet för de entreprenörer som sedan 2015 försökt bedriva verksamhet på platsen.

– Anläggningen har ju stor potential och ligger helt sagolikt så vi tror nog det finns någon därute som är rätt att driva den här.

Hör om hur många som visat intresse för anläggningen i klippet nedan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.