Skolelever kramas i grupp utomhus under Dansa för psykisk hälsa-dagen.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
116 000 skolelever beräknas ha dansat för psykisk hälsa i dag. Foto: Sayed Parwani/SVT

Vålbergseleverna dansade för psykisk hälsa: ”Fantastiskt”

Uppdaterad
Publicerad

Idag är det internationella suicidpreventiva dagen. Och det uppmärksammas över hela Sverige med ”Dansa för livet”. Tusentals elever dansade under förmiddagen till en låt av Avicii – en artist som gick bort i suicid när han var ung.

– Bra att folk bryr sig om att man egentligen inte ska avsluta sitt liv så tidigt, säger Meja Hållbus, elev på Vålbergsskolan.

Det är tredje gången Vålbergsskolans elever deltar i Dansa för livet. I år är det rekordmånga som deltar. Mer än 116 000 elever, från Pajala i Norr, till Trelleborg i Söder.

– Det känns fantastiskt och som ett väldigt viktigt initiativ, säger Andrea Rolf, lärare på Vålbergsskolan.

Låten de dansar till är ”Silhouettes” med Avicii. Avicii, eller Tim Bergling som han egentligen heter, avled bara 28 år gammal. Därför dansar eleverna till just hans musik.

– Det är många unga idag som lider av psykisk ohälsa och det måste vi uppmärksamma, säger Andrea Rolf.

Övat i flera veckor

Eleven Leia Forsberg berättar att hon var nervös inför uppträdandet, men att eleverna övat i flera veckor.

Hur tycker du att det känns att att du och många andra elever dansar samtidigt?

– Jag tycker det känns jättekul att många visar att man inte ska må dåligt, säger Leia Forsberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.