Förändringarna innebär att bolaget går från tvåskift till enkelskift, vilket innebär att 10 av de 48 anställda kan komma att förlora jobbet.
– Det är tungt att behöva meddela våra kompetenta medarbetare om varsel, säger Magnus Johannesson, vd Moelven Årjäng Såg AB.
Samtliga medarbetare fick under eftermiddagen information om varslet, men det kommer att dröja några veckor innan allt är klart.
Bara furu
Med produktionsförändringarna går sågverket från att såga både gran och furu till att endast såga furu. Samtidigt flyttas sågning av klenare timmer till något att Moelvens andra sågverk.
– Den nya skiftformen och ändringar i produktionen är åtgärder vi gör för att förbättra lönsamheten, säger Magnus Johannesson till SVT Värmland.