Foto: Miran Kamala

Även Kvibergs kyrkogård drabbad

Uppdaterad
Publicerad

Miran Kamalas pappas gravsten slogs sönder. När han kom tillbaka dagen efter hade även andra gravar skändats.

På söndagseftermiddagen kom uppgifter om att även Kvibergs kyrkogård fått besök av gravskändare. Miran Kamala berättar att hans pappas grav förstördes redan igår.

– Någon slog sönder gravstenen igår. När jag kom tillbaka idag för att kolla läget var flera andra gravar förstörda, säger han.

Miran skickar bilder som visar hur gravstenar har välts. En bild visar också hur ett kors har vänts upp och ned.

Polisen bekräftar vandaliseringen, men kan inte säga hur många gravar det rör sig om.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.