Boråsare häktas – misstänks för människorov

Uppdaterad
Publicerad

En man i 35-årsåldern från Borås har häktats misstänkt för människorov som ska ha ägt rum i Göteborg. Den kvinna som begärdes häktad under lördagen har släppts, rapporterar Borås Tidning.

På lördagen begärdes en man i 35-årsåldern från Borås och en kvinna i 20-årsåldern från Alingsås häktade, misstänkta för människorov som ska ha ägt rum i Göteborg.

På söndagen släpptes kvinnan på fri fot. Mannen är nu häktad, misstänkt för brottet, skriver Borås Tidning.

Händelsen ska ha inträffat i Göteborg under onsdagen, något som P4 Sjuhärad var först med att rapportera om.

Mannen i 35-årsåldern, hemmahörande i Borås, misstänks genom hot ha tvingat målsäganden – en man i 30-årsåldern – att sätta sig i en bil i Borås den 22 april. Därefter ska den nu häktade mannen försökt förmå honom att ta ut kontanter, dock utan att lyckas.

– Med sin mobiltelefon lyckas målsäganden kontakta en person som larmar polis, och därigenom kan bilen stoppas och de misstänkta gripas. Gripandet sker i Göteborg, skriver åklagarmyndigheten i ett mejl till SVT.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.