De anställda som jobbade första skiftet i Nobias fabrik i Tidaholm informerades i morse om att Nobia lägger ner sin fabrik i Tidaholm och flyttar hela produktionen till Jönköping om fem år.
– Det kom som en fullständig chock, säger Claes Schoultz, klubbordförande för GS-facket på Nobia.
Enligt företaget är flytten nödvändig eftersom Jönköping är ett bättre nav för transporter.
– Vi är ett företag som är beroende av att logistik och transport fungerar och då ligger Jönköping bättre till, säger Ola Carlsson, tillverkningschef.
”Har byggt kök här i 95 år”
Men från fackligt håll är man mycket kritisk till beslutet och besviken på att företaget nu väljer att bygga ny fabrik i Jönköping.
– Vi behöver inte flytta till Jönköping för att växa. Vi har byggt kök här i 95 år. Vi kan växa i 95 år till, säger Claes Schoultz.
Han tror inte att särskilt många kommer att kunna fortsätta att arbeta i fabriken efter flytten till Jönköping även om företaget ordnar direktbussar från Tidaholm.
– Det kommer inte att funka. Vi jobbar skift, ska vi gå upp mitt i natten för att jobba morgonskiftet? Det är inte mänskligt och det kommer inte att funka med barnomsorg, säger klubbordförande Claes Schoultz.