Chris Martin och hans Coldplay återvänder till Sverige nästa sommar. Foto: Pontus Lundahl / TT

Coldplay till Ullevi

Uppdaterad
Publicerad

Den 25 juni spelar det brittiska rockbandet Coldplay på Ullevi. – Det har stått på vår önskelista under lång tid så det är fantastiskt roligt, säger Lotta Nibell, vd på Got Event.

Med sin hyllade A Head Full of Dreams tour kommer bandet Coldplay att inta Ullevi den 25 juni, som ett av de första banden bokade inför konsertsommaren i Göteborg 2017. I somras gjorde bandet en spelning inför ett fullsatt Friends Arena i Stockholm, och nu är det Göteborgs tur att ta del av turnén, som blir den enda spelningen i Norden under deras Europaturné.

– Varje konsert på Ullevi är viktig för Göteborg. De lär ju fylla arenan, vilket skulle innebära mellan 80- och 100 miljoner i intäkter för staden i hotellnätter och restaurangbesök, säger Lotta Nibell.

Biljetterna släppts fredag 7 oktober klockan 10.00.

A Head Full Of Dreams Tour (Europa)

Tis 6 juni – Olympiastadion, München – Tyskland

Tor 8 jun – Parc Olympique Lyonnais, Lyon – Frankrike

Sön 11 juni – Ernst-Happel-Stadion, Wien – Österrike

Ons 14 juni – Red Bull Arena, Leipzig – Tyskland

Fre 16 juni – HDI Arena, Hannover – Tyskland

Sön 18 juni – PGE Narodowy, Warsawa – Polen

Ons 21 juni – Koning Boudewijnstadion, Bryssel – Belgien

Sön 25 juni – Ullevi, Göteborg – Sverige

Fre 30 juni – Commerzbank-Arena, Frankfurt – Tyskland

Mån 3 juli – Stadio San Siro, Milano – Italien

Lör 8 juli – Croke Park, Dublin Irland

Tis 11 jul – Principality Stadium, Cardiff – Wales

Lör 15 jul – Stade de France, Paris – Frankrike

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.