De runt 300 eleverna fick beskedet under torsdagsmorgonen, något som Göteborgs-Posten var först med att berätta om.
Anledningen till att skolan kommer att stängas igen är bristen på lokaler.
– Vårt hyreskontrakt blev uppsagt den 24 september då hyresvärden ska göra en större ombyggnation och sedan dess har vi letat väldigt mycket efter andra lokaler men vi har dessvärre inte hittat något, säger Marlene Terkowsky, VD för Swedish Education Group AB som driver skolan.
Nya skolor för eleverna
Marlene Terkowsky berättar att Cybergymnasiet kommer att hålla öppet under hela vårterminen och eleverna som går i tredje årskurs kommer att kunna ta studenten som vanligt.
– Vad gäller eleverna på första och andra årskurs så för vi diskussioner med Göteborgs stad och Academedia som driver skolor i Göteborg, säger hon och fortsätter.
– Vi kommer att hjälpa eleverna med att hitta andra skolor och de får också söka själva.
”Bästa terminen ever”
När nyheten hade lagt sig för personalen bestämde de sig ganska fort för att göra den sista terminen till den ”bästa ever”.
– De är helt fantastiska både personalen och eleverna så det är vemodigt, det är som det är, säger hon.
Finns det någon chans att öppna upp Cybergymnasiet igen?
– Om vi hittar en centralt belägen lokal så är jag högst intresserad av att öppna upp Cybergymnasiet igen, men till höst hinner vi inte, säger Marlene Terkowsky.