Polisen utreder ett misstänkt mord i Blidsberg norr om Ulricehamn. Foto: David Skarland/DAVID-S FOTO

Död man hittad vid kyrka – polisen misstänker mord

Uppdaterad
Publicerad

En man hittades på lördagseftermiddagen död vid missionskyrkan i Blidsberg norr om Ulricehamn. Polisen har gripit en man misstänkt för mord alternativt dråp.

Vid 16.46 larmades polisen om ett bråk vid missionskyrkan i Blidsberg, norr om Ulricehamn.

– Den ene mannen var avliden, den andre blev gripen, säger Ulf Lörstad, biträdande vakthavande vid polisens ledningscentral.

Mordet i Blidsberg

Den gripne är misstänkt för mord alternativt dråp.

– Personen har utsatts för kraftigt våld, säger Thord Haraldsson vid polisen i Västra Götaland till TT.

Polishelikopter har varit på plats

– Vi har haft helikopter som fotograferat platsen, den är inte längre kvar, säger Lörstad till SVT.

Polisens tekniker har undersökt platsen och polisen jobbar med att hämta in ytterligare vittnesuppgifter.

Hittade blodspår

Blodspår på platsen ledde till en lägenhet i närheten. Såväl lägenheten som platsen där den döde hittades spärrades av för teknisk undersökning.

– Brottet har med all sannolikhet skett i lägenheten, säger Thord Haraldsson.

Ärendet har lämnats över till regionsberedskapen, som är den avdelning som utreder grova brott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordet i Blidsberg

Mer i ämnet