Emtunga i konkurs

Uppdaterad
Publicerad

Emtunga Offshore har begärt sig i konkurs. Sjuttiofem anställda i Arendal utanför Göteborg och sextiofem anställda i Emtunga utanför västgötska Vara drabbas.

I dag lämnade Emtunga Offshore in ansökan om konkurs vid Lidköpings tingsrätt. Sedan i oktober har det pågått en företagsrekonstruktion, men den har misslyckats.

Bolaget, som tillverkar bostadsmoduler till olje- och gasplattformar, har enligt styrelsen inte råd att driva verksamheten vidare sedan den största kunden hamnat i obestånd på grund av finanskrisen. Det handlar om runt 100 miljoner kronor som Emtunga inte har fått in.

Bolaget är ett självständigt dotterbolag till Pharmadule Emtunga, som tidigare aviserat att man flyttar sin tillverkning från Emtunga till Estland vilket innebar att alla cirka 60 anställda varslades om uppsägning.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.