Vid halv fem-tiden på fredagsmorgonen larmades polisen till två adresser i centrala Trollhättan där explosioner skett. En frisörsalong och en kiosk, ett kvarter ifrån varandra, hade drabbats.
Enligt polisen ska det handla om mindre bangers som exploderade vid byggnaderna och skadorna är begränsade.
Under dagen kontrollerades kameror i området och området söktes av med hjälp av specialsökhund.
En anhållen
På lördagen meddelade polisen att en person hade anhållits skäligen misstänkt för explosionerna i Trollhättan, men denne släpptes senare.
Misstankarna mot personen kvarstår, men har försvagats.
Brottsrubriceringen är allmänfarlig ödeläggelse.
Explosion i Kungälv
Tidigare under samma natt, vid tvåtiden, larmades polis till ett radhus i Kungälv efter en misstänkt explosion.
– Det har skett någon form av explosion utanför en dörr i en bostad i en radhuslänga. Det är endast materiella skador och vi har tekniker och bombskydd på plats under natten, sa Johan Josarp, vakthavande befäl vid polisregion Väst under natten.
Polisen har inlett en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse, men det finns i nuläget ingen misstänkt gärningsman.
Utreder eventuellt samband
Ingen kom till skada vid någon av explosionerna. Polisen kommer att utredda om det finns något samband mellan dåden i Trollhättan och Kungälv.