Foto: SVT

Flyg Göteborg – Paris avgår som vanligt

Uppdaterad
Publicerad

Flygavgångar till Paris från Landvetter avgår under helgen enligt tidtabell, trots att Frankrike förstärker gränskontrollen med anledning av fredagskvällens händelser.

– Flygningar till Paris går som planerat, men man får följa läget. Vi hänvisar resenärer att ta kontakt med sitt flygbolag eller sin resebyrå, men som det ser ut just nu är det inga restriktioner, säger Ulf Wallin som är presschef på Swedavia.

På lördagen avgår ett flyg till flygplatsen Charles de Gaulle i Paris klockan 15.45 på lördagseftermiddagen. Enligt Swedavia kommer flyget att avgå som planerat. En flight lyfte på utsatt tid från Landvetter klockan 07.10 på lördagsmorgonen.

Air France uppger på sin hemsida att bolagets flygtrafik till och från Frankrike kommer att fortgå som planerat, men att det kan uppstå förseningar på grund av att franska myndigheter förstärker gränskontrollerna efter fredagskvällens händelser.

Under söndagen kommer tre flyg avgå som planerat från Göteborg till Paris.

Fler poliser

Swedavia som driver Landvetter flygplats följer nu polisens rekommendationer när det gäller säkerheten på själva flygplatserna.

– Det resenärerna möjligen kan se är lite mer poliser än vanligt på flygplatserna. Man kan förstå resenärers oro om man ska till Paris, men det finns ingen förhöjd hotbild mot flygplatserna, säger Ulf Wallin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.