Najwa Karam, här vid internationella filmfestivalen i Cannes 2012, ska uppträda på Göteborgs kulturkalas. Foto: AP/TT/SVT

Från räkfrossa till libanesisk stjärna – Göteborgs kalas 25 år

Uppdaterad
Publicerad

En gång räkfrossa och långbord – i dag ett kultur- och integrationsprojekt med omkring 1.300 programpunkter. Göteborgs kalas har hunnit bli 25 år gammalt.

Fisklukt har en tendens att dröja sig kvar. Inte minst gäller det de närmast mytiska räkfrossorna på Avenyn i Göteborgskalasets barndom.

Trots att man bara arrangerade räkfrossor under två år under 90-talet, så är det just räkor och öl i plastglas som många tänker på när de hör ordet Göteborgskalaset.

I ett försök att städa upp kalaset som under många år hade stora problem med fylla och våld, tog man 2007 beslutet att byta såväl namn som inriktning. Göteborgskalaset blev Göteborgs Kulturkalas. Kultur var egentligen inget nytt inslag, tvärtom.

Redan i det första programmet från 1991 fick teater och musik ta stor plats. Men fokus skiftade, och inte minst är numer integration och ”något för alla” ledord.

Libanesisk storstjärna

Ett av förra årets huvudnummer var den libanesiska världsstjärnan Elissa som spelade på Götaplatsen inför tusentals fans. I år hoppas man kunna upprepa succén med ännu en libanesisk sångerska: Najwa Karam.

– Vi har lyckats boka stora arabiska stjärnor till kalaset, och där är vi faktiskt lite bättre än de andra kulturfestivalerna i landet, säger kalasets verksamhetsansvarige Tasso Stafilidis.

En annan satsning som man bygger vidare på under årets kalas, är barnkulturen. Trädgårdsföreningen är åter igen bas för barnen. Och i centrum i år står ett nio meter högt tält där internationellt erkända nycirkusartister kommer att framträda.

Systerfestivaler i Stockholm och Malmö

Samtidigt som Göteborgs Kulturkalas äger rum håller man liknande festivaler i både Stockholm och Malmö. Och det är ingen slump.

– Vi är systerfestivaler kan man säga. Vi har dels ett samarbete, och sedan är vi i grunden uppdrag från våra respektive kommuner och vi gör kulturfestivaler som ska äga rum precis vid skolstarten för att fylla på energi och inspiration, säger Tasso Stafilidis.

Syskon eller ej, det är inget snack om vilken av festivalerna som är störst. I antal programpunkter är Göteborgs Kulturkalas mer än dubbelt så stort som Stockholms.

Men de 1.300 programpunkterna till trots, en del av det som Göteborgskalaset bjöd på 1991 kommer du aldrig att hitta i årets program. Eller vad sägs om en vänskapslandskamp i fotboll mellan Sverige och Sovjetunionen – eller ett framträdande av Sonya Hedenbratt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.